doradca finansowy Radom Tomasz Ładak

Program Pierwsze Mieszkanie

najważniejsze informacje z punktu widzenia doradcy kredytowego

program pierwsze mieszkanie

16.12.2022 roku Ministerstwo rozwoju i Technologii zakomunikowało pracę nad nowym programem rządowym mającym wspierać osoby chcące kupić pierwsze mieszkanie – Program Pierwsze Mieszkanie.

Zostały też przedstawione główne założenia programu, a w jego skład wchodzą dwa rozwiązania.

Pierwsze z nich to Bezpieczny Kredyt 2%, jest to system dopłat do kredytu mieszkaniowego przeznaczonego na zakup pierwszego mieszkania.

Drugie rozwiązanie Konto Mieszkaniowe, które jest programem pomocy dla oszczędzających na zakup pierwszego mieszkania

Program według najnowszych informacji ma wejść z dn. 01 lipca 2023.

Bezpieczny Kredyt 2%

Dla kogo?

Kredyt będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu, chyba że prawo do dotyczy łącznie nie więcej niż 1/2 udziału w jednym lokalu albo domu, zostało odziedziczone, a kredytobiorca nie zamieszkuje pod tym adresem, W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.

Warunki Kredytu

 • Maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba, wynosi 500 tys. zł. W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł. 
 • Kredyt można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W programie nie obowiązuje limit cen za 1 m2 mieszkania.
 • Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego to różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2% – tu ekspert kredytowy zwróci uwagę, że do stopy w wysokości 2% należy dodać marżę banku która aktualnie w większości ofert mieści się w przedziele1,6%-2,5% w zależności od banku i wysokości wkładu własnego.
 • Dopłata będzie przysługiwała przez 10 lat
 • Limit środków budżetu państwa jakie mogą zostać przeznaczone na program zostanie określony w ustawie – nie jesteśmy w stanie określić na jak długo wystarczy środków z programu. Może okazać się że środki na dany rok zostaną wykorzystane po kilku dniach od wejścia w życie programu.

Wpływ programu na ceny mieszkań

Wielu ekspertów kredytowych stawia pytanie jak Program Pierwsze Mieszkanie wpłynie na ceny mieszkań. Aktualnie mamy do czynienia z sytuację niezaspokojonego popytu z roku 2022 spowodowanego bardzo dużym wzrostem stóp procentowych. Sytuacja prawdopodobnie nie zmieni się w pierwszej połowie 2023. Mało tego, popyt może spaść jeszcze mocniej w związku z oczekiwaniem na wejście w życie programu. Z drugiej strony, zmniejsza się podaż mieszkań spowodowana ograniczeniem nowych inwestycji deweloperskich.  Kiedy więc kredyt nagle z dnia na dzień stanie się relatywnie tani i dostępny, a liczba mieszkań niewystarczająca, możemy znów liczyć się ze  wzrostem cen na rynku.

Konto Mieszkaniowe

Dla kogo?

Konto Mieszkaniowe będzie mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania, domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. W programie może także wziąć udział osoba, która w jednym posiadanym lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci.

Mieszkanie nie może być większe niż:

 • 50 m2 w przypadku 2 dzieci
 • 75m2 w przypadku 3 dzieci
 • 90 m2 w przypadku 4 dzieci
 • bez ograniczeń w przypadku 5 lub większej liczby dzieci.

Zasady programu

 • Minimalna wpłata miesięczna – 500 zł (6 tys. zł rocznie), a maksymalna 2 tys. zł (24 tys. zł rocznie).
 • W każdym roku 1 miesiąc wakacji od oszczędzania bez konsekwencji.
 • Możliwe wpłaty w różnej wysokości.
 • Minimum 11 wpłat w trakcie roku w kwocie co najmniej 500 zł – to gwarancja dodatkowej Premii Mieszkaniowej od państwa. Jeśli w jednym roku nie spełnisz tego warunku, nadal możesz dostać premię w kolejnym roku – o ile spełnisz warunek 11 wpłat.

Premia Mieszkaniowa

Każdemu oszczędzającemu zostanie naliczona, co roku, specjalna Premia Mieszkaniowa. Będzie ona równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Premia naliczana będzie corocznie i wypłacana jednorazowo. W  każdym roku wybierany będzie wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego.

Oszczędności będą dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z podatku Belki.

Premia Mieszkaniowa i zwolnienie z podatku będą przysługiwać wyłącznie w przypadku wypłaty odłożonych środków na:

 • zakup pierwszego mieszkania, w tym
 • zakup lub budowę domu jednorodzinnego
 • sfinansowanie części kosztów inwestycji prowadzonej w ramach kooperatywy mieszkaniowej lub ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu
 • wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej
 • partycypację w SIM albo TBS.

 

W przypadku zakończenia oszczędzania na wydanie środków będzie 5 lat.

Szczegółowe informację na temat Programu Pierwsze Mieszkanie oraz ewentualne zmiany można śledzić na stronie ministerstwa : https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/pierwsze-mieszkanie

Oraz na moim profilu na FB

0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content